2 272 – 1 = 2 271 Tytuł:…

2 272 – 1 = 2 271Tytuł: Europe’s Growth Champion: Insights from the Economic Rise of PolandAutor: Marcin PiątkowskiGatunek: Ekonomia
★★★★★★★★★★
Dla beki nazwę to dzieło najlepszym podręczników do szkalowania Polaków jaki kiedykolwiek czytałem. Ale to tylko dla beki.
Marcin Piątkowski to ekonomista pracujący dla Banku Światowego i wykładowca na Uczelni Koźmińskiego. W tym dziele opisuje historię ekonomiczną Polski, rozprawia się z licznymi mitami które z lubością powtarzają prawaki z głównej i zastanawia się jakie są rzeczywiste źródła tego, że Polska niezaprzeczalnie jest liderem wzrostu gospodarczego w Europie.
Autor używa rozszerzonego modelu Acemoglu-Johnsona-Robinsona (autorów „Dlaczego Narody Przegrywają”) który jako główny czynnik sukcesu i rozwoju traktuje instytucję, tak formalne jak i nieformalne. Piątkowski jednak rozszerza go o argumenty wynikające z kultury (tutaj jest głównie wspomniane wcześniej szkalowanie).
Autor dochodzi do wniosków które nie wpisują się w memy prawicy ani lewicy, a jego własne spostrzeżenia otworzą oczy każdemu. Książka ma gigantyczną bibliografię, masę przypisów a mimo to jest świetnie napisana. Dzieło kończy się jego własną wizją utrzymywalnego rozwoju, którą nazywa Konsensusem Warszawskim porównując go do Konsensusu Waszyngtońskiego.
Jako zwolennik modelu AJR Piątkowski zdaje sobie sprawę z istotności rządów prawa w rozwoju gospodarczym przez co jest dość zaniepokojony działaniami PiSu.
Książka wyszła póki co po angielsku, być może wyjdzie po polsku. Polecam serdecznie wszystkim zainteresowanym niezakłamaną historią ekonomiczną Polski.
#neuropa #4konserwy #ekonomia
#neuropaczyta