Cześć wszystkim Tag…

Cześć wszystkim

Tag #ekonomicznelinki przekroczył 100 obserwujących co wciąż mnie zaskakuje. Dzięki że chce wam się to wszystko czytać!

Dzisiaj troszeczkę inny wpis niż zwykle a w zasadzie będzie to przeredagowany re-post mojego pierwszego wpisu na mikro jaki napisałem. Kiedy go pisałem miałem tylko wzmiankę z reprintu newsbartendera z 93 roku oraz kilka odwołań w książkach. Od tego czasu w internecie pojawiło się przynajmniej klika nowych dokładnie opisujących kontekst wydarzeń i wszystko jest na wyciagnięcie ręki w google. Dlatego też usuwam poprzedni bo niestety w pewnych aspektach był błędny, jeżeli nawet nie zarysach. Dodatkowo mam zamiar napisać jeszcze kilka mini artykułów, w tym mam pomysł na kolejne 2 powiązane z dzisiejszym na temat prywatnych armii korporacyjnych i ten idealnie pasował na początek.

Korporacyjne armie świata
Część 1/3

Flota wojenna Pepsi – „When Pepsi took Cola Wars to high Seas”

Nasza historia zaczyna się na początku lat 70 ubiegłego wieku. Dobiega końca projekt Apollo, rozłam chińsko radziecki dochodzi punktu kulminacyjnego (granicznego zatargu na rzece Ussuri ) https://pl.wikipedia.org/wiki/Konflikt_nad_Ussuri, w roku 72 Nixon odwiedza Chiny, które od tego czasu zaczęły otwierać się na zachód. Zaczyna się delikatna odwilż, która w ciągu następnych 20 lat doprowadzi do zakończenia zimnej wojny.

Na razie jednak zimna wojna trwa w najlepsze, oficjalna wymiana handlowa prawie nie istnieje. W tym momencie na scenę wchodzi Donald M. Kendall, kumpel Nixona i CEO PepsiCO. Wykorzystuje on tą znajomość do dotarcia do ogromnego rynku zbytu jakim jest ZSRR.

Tym oto sposobem po podpisaniu kontraktu, w 1974 roku Pepsi staje się pierwszym zachodnim produktem oferowanym po wschodniej stronie żelaznej kurtyny. Jednak głównym pytaniem tego krótkiego tekstu jest: w jaki sposób ZSRR ma zapłacić obcej firmie, we wrogim kraju, przy braku wymienialności rubla oraz dostępu do zachodnich walut?
ZSSR zdecydowało się w tym przypadku na zastosowanie najstarszych metod wymiany handlowej – rozliczeń bezdewizowych. W tym przypadku Offset, a mianowicie offset wódki.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Offset_(handel_zagraniczny)

Od roku następnego PepsiCo otrzymuje wyłączność na import i sprzedaż wódki Stolichnaya na terenie US.
Do końca lat 80 umowa trwała w najlepsze, wódka sprzedaje się nieźle.

W 88 roku w ZSSR wyemitowano pierwszą płatną reklamę Pepsi – z występującym w niej Michaelem Jacksonem
https://apnews.com/e91c4b98c83fcea3092c12da5511e448

Umowa Handlowa załamała się jednak podczas bojkotu rosyjskiej wódki w czasie wojny sowiecko-afgańskiej.

W ramach switchu ZSSR chcąc pokryć długi wynikające z umowy (w ZSSR spożycie sięgnęło miliarda butelek rocznie), płaci za budowę tankowców Norwegii, które przekazywane są PepsiCo.

To jednak nie wystarczyło, a dług rósł.

Jako że dzięki tej umowie Pepsico już wie jak zarządzać statkami ZSSR wpada wiec na genialny pomysł i w ramach barteru przekazuje Pepsi: 17 łodzi podwodnych, krążownik, fregatę i niszczyciel. sprawiło że marynarka wojenna pepsi znalazła się 6 miejscu flot na świecie
Cała flota została następnie przez Pepsi zezłomowana i przetopiona na stal.( ͡° ͜ʖ ͡°)

Gdybyście chcieli przeczytać szerzej na ten temat poniżej znajdują się linki do artykułów w języku angielskim.
Następny krótki tekst planuje o Wojanch Bananowych.

American Countertrade Association, Dan West, Countertrade–An Innovative Approach to Marketing – jest cala ksiazka, czesc tekstow na stronie http://www.barternews.com/approach_marketing.htm

https://www.atlasobscura.com/articles/soviet-union-pepsi-ships (chyba najlepszy)

https://www.businessinsider.com/how-pepsi-briefly-became-the-6th-largest-military-in-the-world-2018-7?IR=T

https://www.latimes.com/archives/la-xpm-1990-04-10-mn-1040-story.html

https://www.bbc.com/news/business-48343589

Oraz skrótowa historia zmagań Coli i Pepsi

https://www.businessinsider.com/soda-wars-coca-cola-pepsi-history-infographic-2011-11?IR=T

#historiagospodarcza #ekonomicznelinki #gospodarka #marynarkawojenna #ekonomia #gruparatowaniapoziomu