Czym jest system…

Czym jest system #kanban?
Kanban to określenie pochodzące z języka japońskiego oznaczające kartę, dokument lub zapis. Mieszkańcy Japonii określali tak najczęściej szyldy sklepowe. Dzisiaj pod słowem Kanban ukrywa się samoregulujący system sterowania produkcją.
Czym różni się Kanban od tradycyjnych systemów produkcyjnych?
Tradycyjne podejście do produkcji opiera się na jak najlepszym wykorzystaniu czasu produkcyjnego niezależnie od poniesionych kosztów na utrzymanie magazynów międzywydziałowych. Kanban łamie tą zasadę i wprowadza rygorystyczną kontrolę stanu produktów w magazynie. Produkcja zostaje wznawiana w momencie wzrostu zapotrzebowania na dany produkt.
Główne cele systemu Kanban
System Kanban zorientowany jest przede wszystkim na uniknięcie sytuacji, w których produkt zalega na półkach magazynów, przy jednoczesnej terminowości realizowanych zamówień. Wprowadzenie takiej procedury wymusza dopasowanie produkcji do liczby zamówień, a także pozwala na całkowite wyeliminowanie magazynów jako łącznika między producentem i konsumentem.
Informacja podstawą systemu Kanban
Najważniejszym elementem systemu Kanban jest przepływ informacji. Dzięki dokładnej analizie zapotrzebowania na produkt możliwe jest stworzenie harmonogramu umożliwiającego obliczenie dziennego planu produkcji. Zlecenia produkcyjne są dokładnie zsynchronizowane z zamówieniami napływającymi od klientów. Sterowanie przepływem materiałów opiera się na wykorzystywaniu specjalnych dokumentów zwanych kartami Kanban, które zawierają wszystkie informacje niezbędne do zasygnalizowania potrzeb dostarczenia danej części.
Wiecej dowiesz sie np. z tego ebooka: https://polishwords.com.pl/ebooki/kanban/kanban_ebook
#startup #firma #zarzadzanie #ekonomia
Zdj. Cc By Sa https://commons.m.wikimedia.org/wiki/File:Kanban_principles.svg#mw-jump-to-license

Powered by WPeMatico