Nie rozumiecie ekonomii…

Nie rozumiecie ekonomii kompletnie. To nie atak, chcę wam tylko coś uświadomić.
UWAGA! MUSICIE TO PRZECZYTAĆ! NIE POŻAŁUJECIE!!!!
OPŁACI SIĘ WAM.
SORRY ZA LITERÓWKI I BRAK POLSKICH ZNAKÓW ALE NA SZYBKO PISAŁEM NAJEBANY
W 15 MINUT MIRKI TŁUMACZĘ CAŁĄ EKONOMIĘ I JAK FUNKCJONUJE ŚWIAT!
Kiedy kupujemy jakiekolwiek kryptowaluty na np zł czy $ to wy widzicie że wzrasta wartość coinmarketcapu.
Ok ale bardzo szkodzi błąd jaki często jest popełniany to że mówi się że w rynek włożyliśmy x fiatów czy y.
To jest kłamstwo, nic nie wkładamy.
My jedyunie w trakcie kupowania nadajemy cenę czemuś co już było. Ale ta cena nie wzrasta w zależności za ile kupujemy fiatów tylko za naszą decyzję. To użytkownik w momencie wystawienia krypto lub sprzedaży ustala cenę. Ta cena zostaje ustalona na aktywie jedynie kiedy przepuszczamy fiata przez to aktywo.
Kurwa to zamieszane. Żebyście zrozumieli, od początku…
1. Zapominamy o całym coin market capie. nie ma go.
2. Tworzymy pierwszą kryptowalutę. BTC. Nieistotne czy od razu 21mln czy są kopane. Załóżmy że ktoś wytworzył 21mln pierwszej krypto. Powstała ona całkowicie z powietrza, z niczego. To tylko umowna przez nas wartość to nawet nie istnieje fizycznie. Równie dobrze mogliśmy wziąć kartkę paiperu i napisać na nie 21 mln btc. (jedynie trudniej ją dzielić 😉
3. BTC nie ma żadnej wartości bo jeszcze jej nie wyceniliśmy, nie nadaliśmy jej. Czyli kapitalizacja cały czas jest zero.
4. Załómy że to pawlo ma te wszystkie 21mln btc. Wystawia je na giełdę. Wystawia np na sprzedaż 5btc każdy po cenie 2mln$
5. Nikt nie kupuje. Wartość btc nadal zero.
6. Pawlo zmienia ofertę. Wystawia 5btc każdy po 1$
7 Przychodzę ja – cyberpunk: hmmm no ok, kupuję 1 btc za 1$
8. Robię przelew, pawlo dostaje 1$ a ja 1btc. Wartość została nadana.
9. Ale żaden fiat nie wszedł w giełdę. Nie włożyliśmy go, nie zniknął. Jedynie zmienił właściciela.
10. Tak samo 1 btc tylko zmienił włąściciela. W giełdę się nic nie wkłada. to platforma tylko.
11. Poszła pierwsza transakcja. W obiegu jest tyle fiatów ile było tylko się wymieniliśmy.
12. Przy tej wymianie nadaliśmy pierwszą cenę btc. To my ustaliliśmy, ja zaakceptowałem propozycję. Gdyby była transakcja na np 5$ za 1 btc to też nic by się nie zmieniło z fiatami, nic by nie weszło w żadną giełdę. Jedynie więcej bo 5$ przeszłyby z mojej kieszeni do kieszeni pawla. Kapujecie? Fiatów jest tyle ile było na rynku nie na żadnej giełdzie, nie w coin markecie nie wyparowały. My nawet moglibyśmy ich nie ruszać. Bo ja bym nie zrobił tego przelewu na 1$ ale pawlo by zaakceptował i powiedział że je dostał. Transakcja i tak by doszła do skutku a nawt fiaty nie były ruszone nigdzie. Tylko 1 BTC
13. No ale co się wtedy dziej . Pawlo miał te 21mln btc, 1 mi sprzedał i my się dogadaliśmy umownie na jakąś cenę wyrażoną w $. To my umownie nadaliśmy wartość 1 btc na 1$
14. Ale wtedy cena 1 btc została ustalona na 1$ a palo ma ich 21mln. Patrząc na coin marketcap widzimy: kapitalizacja btc: 21mln
15. Rozumiecie? Nie wkładamy żadnych fiatów nigdzie, to tylko wymiana my ustaliliśmy wartość 1 btc ale za nia reszta tez tak jest wyceniana.
16. Widzimy że wytworzyliśmy walutę nową z niczego, nawet kopać nie trzeba nic nieważne. I tu nie ma żadnego oparcia w dolarachy w niczym nie ma
17. Wytworzyliśmy po prostu nowy token i ustalilismy ze ma taka wartość,. wszystko.
18 My nim i handlujemy i np pawlo sprzedje mi drugiego btc tym razem za 18$
19. Coinmarketcap: 378 000 000$
20. My stworzyliśmy coś tam sobie i nadaliśmy wartość, dogadaliśmy się ze tyle ma. Nic nie powstało.
21. Nawet nie ma wpływu na cenę fiata, nic. Leży sobie u pawla cos co uznajemy za walutę o umownej wartosci 378mln 😉
22. No i dalej. robimy nowe kryptowaluty w różnych ilościach. Z powietrza. Dokładnie tak samo jak fiaty drukujemy sobie. A nawet i nie, możemy je mieć jako zapisa na koncie bankowym.
23. Patrzcie. Możemy sobie najebać nowych krypto i tysiaće i rózne wartości im nadawać, To nieistotne. Fiatow nadal jest tyle samo i tyle samo są warte. tylko zmieniaja właścicieli w momencie zmiany wartości umownej coina.
24. Tak obecnie wyglądają kryptowaluty.
25. My nawet fiatów nigdzie nie włożyliśmy, nie sa nigdzie jako ekwiaalent, czy coś.
żeby wam uświadomić to bardziej to załóżmy że jutro w realnym świecie, ja wytworzę na ethereum sobie nowego coina np 4 70biliardów szt.
26. Wystawię 1 na etherdelta po 5$
Pawlo kupi naprawdę 1 za 5$. To wycena tych coinów wynosi nagle 350mld $
27. I wiecie że coinmarketcap by naprawdę wzróśł o tyle? Tak to działą.
28. To że jutro ktoś wykopie bryłę złota 20 tonową . Znajdzie ja pojawi się. To nie znaczy że majątek ludzkości się powiększył. Tak samo ten obecny marketcap to tylko umowna wartość. Tak jak fiatów, jak złota, jak byle czego, nawet czeku kartki na której coś wypiszemy.
29. Bo pieniadz to nie ma wartości. Możemy ich sobie robić ile chcemy. ON JEST NOŚNIKIEM WARTOŚCI. A my podczas wymian tez ta umowna wartość ustalamy ciagle.
30. Tak dziala cały system finansowy na swiecie. Cos ktoś sobie ustala ze to bedzie nosnikiem wartosci i tyle.
31. Wiec skad realna wartość? Majatek ludzki?
32. PKB! Czyli produkt narodowy brutto.
33. Nawet jak ktoś zostaje milionerem to ma tylko wymyślone fiaty zapisane na koncie bankowym i tyle.
34. Bo produkty gospodarcze mają wartość. W koncu milioner nie je fiatow nmie bai sie nimi tylko za nie. Za nie kupuje np. jacht, banany, wodke, itp.
35. Wartość maja produkty, pieniadze to umony nośnik wartosci i tyle. Bo zamiast 200kg bananow za telefon latwiej wytworzyć z niczego pieniądz, ustalic ze on jest wart 200 bananow. Łatwiej dac ten papierek za ten telefon niż ciezkie 200kg gdzies przewozic. Ta osoba ten papierek dostala i kupuje obok sie bie w sklepie te 200 bananow bo tak wygodnie.
36. Rozumiecie? Banany, telefon = maja jakas wartość. pieniadz to tylko nosnik, ulatwiający nami wymiany
Teraz popatrzcie na 300 lat wstecz. wtedy ludzie pracowali, jeden chodzil scinał drzewa jako drwal, ionny polowal na zwierzeta, a kobieta z bawełny szyla ubrania.
Te trzy osoby codziennie wytwarzaly cos, co mialo dla nas jakas wartosc. Drzewo bo sie niem ogrzewalismy sweterek z bawelny to ubranie, no i mieso z polowania.
Skazd wiec ten dobrobyt? Bo wraz zrozwojem technologii jestesmy w stanie dziennie wytwarzac coraz wiecej dobr. Facet nie poluje tylko choduje masowo zwierzyne na mieso. kobieta zamiast szydelkować robi to za pomocą maszyyny. wytwarza dziennie nie 1 swetr ale np 5. A drwal nie scina 600kg drzewa tylko ma pily, tartak i rozne ulatwienia wiec wytwarza tego drewna wiecej.
I tak wraz z rozwojem technologii jestesmy w stanie uzyskiwac, wytwarzac wiecej aktywow ktore maja dla nas wartosc! Jednoczesnie pracujac mniej 😉
I teraz wymyslamy pieniadze. One nam ulatwiaja wymiany tych wartosci, rzeczy miedzy nami bo o to chodzi.
I np te trzy osoby szwaczka, drwal i klusownik wytwarzaja sobie 50zł no i wymieniaja sie miedzy sobą nimi. Łacznie jest 50zł
I np. kłusownik na 1 dzin hoduje 3 kurczaki a my wyceniamy 1 za 5zł. noi wymienia sie ze szwaczka zkurczak za 5 zł i tyak miedzy soba i jeszcze drwalem wymiany robia.
No i nagle sprytny drwal sobie myśli, dobre kurczaki po 5zł… hmmm ja za scinanie drewna za pesje moge kupic 1 kurczaka dziennie a ja bym chciał 5 kurczakow. Postanawia do tych 50zł w obiegu dodrukować dodatkowe 50zł. Nikt o tym nie wie. No więc on ma te swoje 5zł i nielegalnie dodrukowane 50zł. Biegnie i chce kupic 5 kurczaków bo ma pieniadze. Ale jak pamietamy hodowca dziennie hodowal tylko 3 kurczaki i tylko tyle moze sprzedac sprynemu drwalowi. Drwal dodrukował siano i chce 5 kurczakow i stac go na to ale dziennie chodujemy ich tylko3.
Widzicie? Nagle okazuje sie ze drwal dodrukowujac pieniadze nie wytworzyl dodatkowych dóbr. Bo pieniadze to nmośnik a wartosc maja kurczaki. On tylko nosniki wytworzył. Nie dodatkowe kurczaki. Te 50zł ma ale nie moze za nie nic kupic. Wiec traca na wartosci bo po co one komu Inflacja 😉
Kumacie? Mamy fabryki rózne rzeczy wytwarzamy, ale nieważne ile fiató dodrukujemy ile żłota wykopiemy i ile nowych krypto wytworzymy to nadal produkujemy wartociowych rzeczy tyle samo.Jedynie więcej niż wcześniej bo rozwijamy technologię.
I teraz widzicie? Mozemy robic kryptowalut miliardy, nadawać im tryliardy wartości. I nie musimy żadnych fiató w nie wkładać
Wiecie kiedy fiaty zaczą tracić na wartośći przez kryptowaluty? Kiedy nie będzimy wymieniali ich na giełdach za fiaty czy miedzy innymi coinami tylko kiedy za nowe btc pawlo postanowi kupic kurczaki. Kumacie? Wtedy wprowadzi do obiegu te nowe pieniadze. To ze my sobie wymysliliśmy tysiace coinów i umóiliśmy ze ileś są warte to nic nie znaczy. Dopiero jak zaczniemy za nie kupować dobra które wytwarzamy. Bo btc to tylko nowe nosniki wartosci i my ustaliliśmy ich cenę.
Uffff, kumacie w końcu ekonomię?
T oże jakiś tether wymyslony nie ma na jakimś koncie równie wymyślonych dolarów nic nie znaczy. My wytwarzamy nośniki i tylko ustalamy ich wartosc. Ten kto wymyslił nowy nosnik wartości, np btc ma je za free no ale musi teraz przekonać producenta kiełbasy żeby ten mu sprzedałkiełbasę za btc a nie za fiaty.
My sobie coinów możemy wytworzyć ikle chcemy z powitrza. Tak naprawdę będzie cos się działo jak przekonamy kogoś zeby nam sprzedał jedzenie za te btc a nie za fiaty. Bo to umowne nośnmiki a wartościowych rzeczy wytwarzamy tyle samo.
A wiecie czemu jeden kraj jest bogaty, inny biedny? Przez surowce i mozliwosci wytwarzania wartościowych rzeczy.
Na jakiś arab wykopie sobie ropę, to łatwe nie musi pracować. Miał farta akurat była pod jego nogami. I sprzedaje tą ropę Komuś za np ubrania.
Widzicie. Arab nie pracuje ale ropę sprzedał za dolary a za dolary kupił pełno produktów a skąd produkty? Bo chińczyk nie ma ropy, złota czy nawet stali spod ziemi zeby łatwo wykopać jak arab i wymienić. WIęc fizycznie zapierdala. Wytwarza rzeczy ręcznie itp.
Widzicie czemu Arabnia bogata a chiny biedne?
Kurwa koniec. Teraz pownniście rozumieć czym są pieniądze, czym są kryptowaluty i całą resztę. Patrcie kurwa 15 minut czytania a wytłumaczyłem wszystko zajebiście lepiej kumacie ekonomię teraz niż byście się dowiedzieli po 5 letnich studiach.
I nie licza sie coiny tylko PKB ile wytwarzamy rzeczy które maja wartość! Pamiętajcie
Uffff
#kryptowaluty #bitcoin #pieniadze #gospodarka #ekonomia #zloto #finanse #banki #takaprawda